• Çalışma Saatleri : Haftaiçi 08:30 - 12:00 / 13:00 - 16:00 | Verem Testi (PPD) Günleri : Pazartesi - Salı - Cuma
  • Merkez ve Taksim Dispanseri: 0212 249 29 73

Azerbaycan’ da Veremle Mücadele Toplantısı

Türkiye Ulusal Verem Savaşı Dernekleri Federasyonu başkanı Prof Dr. Zeki Kılıçaslan 18 Aralık 2018 tarihinde  “Vereme Karşı Azerbaycan Koalisyonu”  tarafından Azerbaycan Bakü de yapılan “Azerbaycan’ da Verem Mücadele  Toplantısı”na katılarak “Veremle Mücadele’ de Türkiye Deneyimi” başlıklı konferans verdi.

                                                                                       

Konferans  “Hayat Derneği”, “Azerbaycan Kızılayı” ,”Veremsiz Geleceğe Doğru” ve “Sağlamlığa Hizmet” adlı kuruluşlarının birliğinden oluşan “ Vərəm əleyhinə Azərbaycan Koalisiyası” tarafından düzenlenmişti. Toplantı’ da özellikle Azerbaycan tüberkülozla mücadele konusunda sivil toplum kuruluşlarının gerçekleştirdiği projeler anlatıldı. Davetli konuşmacı Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan yaptığı konuşmada Türkiye ‘de verem hastalığının ve veremle mücadele çalışmalarının son durumunu ve özellikle de Verem Savaşı Derneklerinin mücadeledeki rolü konusu üzerinde durdu. Azerbaycan’ da vermek karşı mücadelenin daha da iyileştirilmesi için sivil toplum kuruluşlarının gelişmesi ve bu konuda kamunun yardımlarının gerekliliği üzerine vurgu yaptı.
Azerbaycan’ da verem konusunda sivil toplum kuruluşları son yıllarda gelişmeğe başlamıştır. Bu kuruşların özellikle Azerbaycan Adalet Bakanlığı ile yaptığı proje ile hapishanelerden çıkan veremle eski mahkumların tedavi ve takibinin yapılması konusundaki çalışmaları dikkat çekicidir.

"Saglamliga Khidmat"( Sağlamlığa Hizmet) adlı derneğin ve Vereme Karşı Azerbaycan Koalisyonu” lideri olan ve aynı zamanda Avrupa Tüberküloz Sivil Toplum Koalisyonu” nun Yönetim Kurulu Üyesi Mukhtarli Elchin bu alanda öne çıkmış kişilerin başında gelmektedir.
Aşağıdaki linklerde konferanslı ilgili basında çıkmış yazı ve videolara ulaşabilirsiniz

http://turkustan.info/2018/12/18/qht-koalisiyasi-v%C9%99r%C9%99ml%C9%99-bagli-yekun-konfrans-kecirib/
https://medpress.az/archives/azerbaycanda-veremle-mubarize-layihesine-yekun-vuruldu/
https://mail.google.com/mail/u/0/?tab=wm#search/elchin_mukhtarli%40yahoo.com/FMfcgxwBTkDJpfxmcRXfHJXtwCpgRbKh?projector=1

Konferans programı aşağıda gösterilmiştir.

Paylaş