• Çalışma Saatleri : Haftaiçi 08:30 - 12:00 / 13:00 - 16:00 | Verem Testi (PPD) Günleri : Pazartesi - Salı - Cuma
  • Merkez ve Taksim Dispanseri: 0212 249 29 73

Güney Afrika KwaZulu Üniversitesi Mikrobiyoli  bölümü başkanı Prof.Dr.Koleka Mlisina: “Tüberkülozdan ve HIV’den yüksek düzeyde etkilenen Güney Afrika Cumhuriyetin’de tüberkülozun laboratuvar tanısı”  konulu konferans verdi.

Acıbadem Üniversitesi  Tıp Fakültesi ve İstanbul Verem Savaşı Derneği tarafından düzenlenen toplantı 22 Temmuz 2018 tarihinde Acıbadem Üniversitesi  Kerem Aydınlar Kampüsünde gerçekleşti.
Prof.K.Mlisika konuşmasında   G.Afrika gibi tüberküloz insidansı ve HIV prevelansının çok yüksek olduğu koşullarda Tüberküloz Kontrol programında rutin olarak  Xpert MTB/RIF  testinin kullanımının yararlarından söz etti.


Prof.Dr. K. Mliskanın verdiği bilgilere göre 2017 yılında şüpheli olgularda yapılan  10 milyonu aşkın Xpert MTB/RIF testinin pozitiflik oranını % 10.37 olarak bildirdi. Ayrıca 1 milyon 55 bin testte RIF direnç oranını % 6.54 saptandığı görülmektedir.

Dr. Mliskan sunumunda ek olarak yeni kullanılmaya başlanan Ultra Xpert testinin HIV (+) olgularda Xpert’e göre duyarlılık oranını % 75 den % 87’ ye çıkardığını vurguladı.
Toplantıya Acıbadem Ünivrditesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri yanında İstanbul Verem Savaşı Derneği   dispanser hekimleri ve  Tüberküloz Laboratuvarı  çalışanları katıldı.

 

Avrupa TB Koalisyonu istanbul VAR ziyareti TBEC ern sayfasında  http://www.tbcoalition.eu/2018/07/20/tbec-meeting-turkish-anti-tb-association-in-istanbul/

 

 

Paylaş