• Çalışma Saatleri : Haftaiçi 08:30 - 12:00 / 13:00 - 16:00 | Verem Testi (PPD) Günleri : Pazartesi - Salı - Cuma
  • Merkez ve Taksim Dispanseri: 0212 249 29 73

Tüberküloz Nihayet Devlet Başkanları'nın Gündemine Giriyor
Moskova’ da İlk Adım Atıldı

Geçtiğimiz hafta Rusya’ da “Sürdürülebilir Gelişme Döneminde Tüberkülozu Sona Erdirmek: : Çok Sektörlü Cevap” adlı toplantıda 75 ülkenin sağlık bakanları Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) düzenlediği Bakanlar Toplantısında 2030 yılına kadar tüberkülozu sona erdirme amacıyla acil olarak eyleme geçme kararını aldılar.


Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin Konferansın ilk günü olan 16 Kasım'da açılış konuşmasını yaptı. Birinci üst düzey ortak oturum, BM Genel Sekreter Yardımcısı Amina J Mohammed'in açılış konuşması ile başladı. Konferans açılışında ayrıca Rusya Federasyonu Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova, Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Zeynep Jakab, Güney Afrika Sağlık Bakanı ve “Stop TB Ortaklığı” başkanı Dr. Aaron Motsoaledi ve Kenya’lı eski bir TB hastası olan Timpiyan Leseni konuşmalar yaptılar. 
Toplantıya bakanlar ve ülke heyetleri yanı sıra sivil toplum temsilcileri ve uluslararası örgütler, bilim insanları ve araştırmacılar katıldı. İki günlük konferansta yer alan 1000'den fazla katılımcı tüberküloza son vermek için harekete geçme konusunda toplu taahhütte bulundu.
Rusya Devlet Başkanı V. Putin yaptığı konuşmada : “Bu hastalıkla mücadelede radikal bir değişim sağlamak için hem ulusal hem de uluslararası düzeyde yeni yaklaşımların yanı sıra devlet kurumlarının, kamu ve meslek kuruluşlarının ortak çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Sadece koordine edilmiş ve tutarlı eylemler, TB üzerinde nihai bir zafer elde etmemize yardımcı olacaktır. Bu adımların en üst düzeyinin de önümüzdeki yıl yapılacak TB konulu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda atılacağını düşünüyoruz”  dedi.

DSÖ Genel Direktörü Dr Tedros "TB konusundaki Birleşmiş Milletler toplantısında hepimizin beklediği anı yakalayacağız. Artık harekete geçme çağrılarına gerek yok, kararlılığa ihtiyacımız var. Birlikte bunu yapabileceğimizi biliyorum, kolay olmayacak ama bunun mümkün olduğuna inanmalıyız. Burada bulunan çok sayıda bakanın bulunması kararlılığı gösterir, ancak gerçek bir kararlılığa hazırlanmamız gerekir "dedi.

TB Konferansı'nın açılışında konuşan Güney Afrika Sağlık Bakanı ve Stop TB Ortaklığı Başkanı olan Dr. Aaron Motsoaledi,  devlet başkanları ve hükümet başkanları seviyesindeki TB konusundaki tartışmaları ve katılımı artırma ihtiyacı üzerinde durdu.  Dr Motsoaledi."Tüberküloz her gün 4500'den fazla insanı öldürüyor, hükümet başkanlarının desteğiyle konuyla ciddi şekilde ilgilenme zamanı geldi. Eylül 2018'de New York'ta yapılacak TB konulu Birleşmiş Milletler Toplantısı’na giden yolda ilerlemeyi sağlamalıyız. Çok güçlü bir katılım sağlıyoruz , çok güçlü bir Siyasi Deklarasyon ve çok güçlü bir hesap verebilirlik çerçevesi var. TB ile ilgili kaliteli verilere sahip olmalıyız bu yolla devlet başkanları, maliye bakanları ve hatta sağlık bakanları salgınların durumunu ve hedefleri daha çabuk kavrarlar”  dedi.
Toplantıda 120 ülkeden 35.000'den fazla kişi tarafından imzalanmış olan dilekçe, DSÖ başkanı ve Sağlık Bakanları Dr. Dr. Tedros'a sunuldu.
Stop TB Ortaklığı ve Sınır Tanımayan Hekimler (MSF), Moskova'da ulusal tüberküloz politikaları ve uygulamaları konusundaki sekiz ülke araştırmasının sonuçlarını açıklayan "Doğu Avrupa ve Orta Asya'da Adımsız Çıkış (EECA)" raporunu yayınladı. Çalışma’da anket yapılan ülkelerin % 75 inin, daha eski, daha yavaş test yöntemleri yerine hızlı moleküler test kullanma politikasını benimsemiş olduğu  ancak bu ülkelerin sadece yarısının aslında testi yaygın şekilde kullandığı ortaya konulmuştur.
Stop TB Ortaklığının İcra Direktörü Dr Lucica Ditiu "Tüberküloz’da, sadece Tüberküloz basili ile değil, aynı zamanda zamanla da savaşıyoruz: eğer ülke programları güncelleştirilmek zorunda ise politikalara ve yönergelere baktığımızda bunun kolay bir iş olmadığı ve çok zaman alacağı görülecektir. Burada aylarca değil, yıllarca konuşacağız, bu yüzden yeni önerilere ayak uydurmanın ve uyum sağlayabilmenizin önemi var” diyor. 

Küresel Bakanlar Konferansı'nda, 2010-2012 yıllarında Ermenistan'da ÇİD-TB için tedavi altına alınan ve tüberküloz geçiren eski hastaların buluştuğu Avrasya Ağının temsilcisi olan Mariam Avanesova, DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Ghebreyesus'a bir dilekçe verdi. Dilekçedeki talep, TB nedeniyle etkilenen ülkelerdeki sağlık bakanlarının, TB politika ve uygulamalarını, tanı ve tedavi faaliyetlerini DSÖ tarafından tanımlanan uluslararası standartlara uygun hale getirme konusundaki acil bir çağrıdır.
 

Küresel TB Bakanlar Konferansı

Tarihler: 16-17 Kasım 2017
Yer: Moskova, Rusya Federasyonu

Rusya Federasyonu, 16-17 Kasım 2017 tarihleri arasında Moskova'da Küresel Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri bağlamında Tuberküloz (TB) Konferansı'na ev sahipliği yapacağını duyurdu.

 

 

Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ)  önde gelen yetkililer Konferansa destek amaçlı bir mutabakat anlaşmasının sonuçlandırılması için geçen ay Moskova'da bir araya geldi. BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) ve DSÖ ‘nün   “End TB Stratejis”inde belirtildiği gibi, DSÖ Bakanlar Konferansı, 2030'da TB salgınını sona erdirme hedefine doğru ilerlemenin hızlandırılması amacıyla tüm dünyadan sağlık bakanlarını bir araya getirecektir. Ayrıca, diğer sektörlerden bakanlar, ortak kuruluşların ve sivil toplum temsilcileri de toplantıya davet edilecek.

Daha geniş bilgi için…
http://who.int/tb/endtb-sdg-ministerial-conference/Overview_MinisterialConference.pdf?ua=1

Paylaş